E-commerce – kilka słów wprowadzenia w świat elektronicznego handlu

413

Żyjemy w czasach powszechnej automatyzacji i cyfryzacji. Dostęp do komputera stał się standardem. Ludzie w naszym kraju w większości nie wyobrażają sobie życia bez komputera i innych urządzeń które pozwalają na nieograniczony dostęp do internetu. Sytuacja w której tak dużo osób jest online daje pole do popisu osobom które swój biznes opierają na medium przekazu jakim jest internet. Z bardzo szerokiego wachlarza rozwijających się biznesów internetowych warto zatrzymać się na dłuższą chwilę przy jednym, przy handlu elektronicznym. W dzisiejszych czasach ktoś kto nie wie czym jest popularny E-commerce dużo traci, dlatego przychodzimy do was z artykułem w którym wyjaśniamy podstawowe zagadnienia związane z tym rodzajem handlu.

Czym jest E-commerce?

Popularne dzisiaj hasło E-commerce znaczy w naszym ojczystym języku handel internetowy czyli wszelkiej maści sklepy internetowe. W rzeczywistości E-commerce to o wiele szersze zagadnienie. Pod handlem internetowym kryją się nie tylko sklepy internetowe, ale także kantory zajmujące się wymianą waluty online, bukmacherzy, bankowość elektroniczna oraz portale aukcyjne jak OLX i Allegro. Oprócz powyższych form elektronicznego handlu warto wymienić zdobywający popularność dropshipping. Dropshipping to model logistyczny wykorzystywany w handlu elektronicznym, a dokładniej w sprzedaży. Polega na przeniesieniu procesu wysyłki towaru na dostawcę, a rola sklepu internetowego polega na zbieraniu zamówień i przesyłania ich do dostawcy. 

Plusy i minusy handlu elektronicznego 

Podstawową zaletą handlu internetowego jest oczywiście wygoda, zarówno dla sprzedawców jak i klientów.  Z punktu widzenia biznesmena przejawia się to głównie jako oszczędność pieniędzy, ponieważ nie jest wymagane prowadzenie i opłacanie sklepu, zatrudniania w nim pracowników czy opłacanie magazynu w którym możemy magazynować produkty.  Dla kupującego wygodą jest to, że nie musi wychodzić z domu aby zamówić produkt którym jest zainteresowany. Wystarczy krótka chwila podczas której dokonamy kilku kliknięć i nasz produkt zostanie dostarczony przez kuriera prosto do naszego domu. Oczywiście E-commerce to nie tylko pozytywy. Z minusów należy wymienić między innymi to, że forma sprzedaży internetowej bardzo różni się od sprzedaży stacjonarnej, co wymaga kompletnie innego podejścia do klienta, innych metod marketingowych, innej formy przedstawienia produktu. Oprócz tego wymagane jest zapewnienie klientowi bezpieczeństwa podczas płatności internetowej i procesie dostarczenia do niego przesyłki. 

5/5 - (4)